O výstavách

Jezdit na výstavy je naše povinnost. Obě plemena jsou málopočetná, málo známá, a proto je třeba ukazovat je na veřejnosti.
Jelikož jsme nikdy nevystavovali, zvolili jsme jako první výstavu krajskou, abychom si neudělali ostudu rovnou mezinárodní. Obavy jsem měla hlavně z Dary, a oprávněně. Na výstavách je atmosféra jako nikde jinde. Spousta lidí, psů, lákavých pachů od stánků, velké haly atd. Vzhledem k povaze Dary jsem se bála, jak to všechno zvládne. Byla z toho množství lidí a psů hodně nervózní. Při prohlížení zubů neměla kam couvnout, protože mi seděla opřená o nohy a pan rozhodčí "si dovolil" na ni v této situaci sáhnout, tak se po něm ohnala. Naštěstí měl pro nás pan rozhodčí pochopení, vzal v potaz plemeno, mládí Dary i to, že jsme na první výstavě a nevyhodil nás a dovolil nám pokračovat v předvádění. Pokračovaly jsme, ale nedá se říci, že v předvádění.
Jediným cílem Dary bylo utéct pryč a mě ani vodítko už vůbec nevnímala. Pokračovaly jsme spíš v tahání psa na vodítku. Když jsem celá rozklepaná odcházela z kruhu, zařekla jsem se, že na žádnou výstavu už nejdu. Šla jsem. Na druhé výstavě jsem řekla rozhodčímu, že mu ukážu zuby sama a jestli by je mohl prohlížet aniž by na Daru sahal. Vysvětlila jsem mu situaci a on mi vyhověl. Dara byla v pohodě, nesla ocas nahoru a už z kruhu neutíkala. I když je na výstavách stále trochu nervózní, tak vystavujeme bez větších potíží. O vystavování Brity toho moc nenapíšu. Jak již bylo napsáno dříve, je všude spokojená. Jediné, na co si musíme u Brity na výstavách dávat pozor je to, aby neukradla nějakou dobrotu od stánku a aby neušpinila psy, kteří jsou ochotni si s ní hrát.

Pokud jde o vystavování strakáčů obecně, tak největším problémem majitelů je nezvládnutí temperamentu. Strakáči jsou přeci jen živější povahy a uspořádaný klus u nohy i klidný postoj jim bez předchozí přípravy dělá problém. Navíc pokud je kolem nich několik dalších psů, mají chuť si hned hrát. Ukázněné chování ve výstavním kruhu lze celkem snadno naučit. Strakáč je velmi chápavý a rychle pozná, že pokud se bude chovat podle přání páníčka, tak jistě dostane nějakou dobrotu a chvilku v klidu vydrží každý. Jenom to chce trochu natrénovat.

Podrobnější informace o všem okolo výstav najdete na stránkách paní Brychtové.