Čím krmíme

Do jednoho roku věku Dary a Brity jsme krmili granulemi - Calibrou, víceméně z časových a organizačních důvodů (jezdila jsem do školy do Prahy). Pak jsme začali vařit. Vaření bylo v plánu od začátku. Teď mohu říci, že krmit klasicky je mnohem lepší. Dara dostávala granulí tak 1/3 dávky, aby netloustla, takže byla neustále hladová. Nyní jí dávám více zeleniny a ostatních plniv a jsme spokojené obě - Dara není hladová a ani nepřibírá. Brita nechtěla žrát žádné granule, museli jsem jí je všelijak ochucovat a klasiku baští ostošest. Není vyloučené, že se někdy ke granulím vrátíme, ale zatím jsme spokojeni.

Základní krmnou dávku tvoří vařená i syrová zelenina, maso a příloha. Masa a přílohy dostávají zhruba stejné množství (přílohy o trochu více) a zeleniny asi polovinu. Dávky měříme na objem a ne na váhu. Celkové množství upravujeme podle ročního období, zátěže, aktuální váhy a kondice holek. Jako pamlsky používáme nejčastěji tvrdý sýr, piškoty, kuličky z jater, suché rohlíky, pamlsky z hovězí kůže a občas také granule a umělé psí pochutiny, které dostáváme za účast na výstavách.

Recept na játrové kuličky jsem našla na Ifauně (viz. odkazy). Ze surovin potřebujeme játra, vejce, strouhanku, kvasnice a česnek. Játra umeleme, česnek rozmačkáme a vše smícháme dohromady. Hmotu necháme chvíli odpočinout. Pak tvoříme malé kuličky, které pečeme na pečícím papíře při 100°C asi 1 hod. Obvykle uděláme větší množství - část zmrazíme a zbytek uchováváme v lednici.

Kdybych to měla shrnout, dostávají rýži, těstoviny, tvrdý chleba, suché rohlíky, ovesné vločky, piškoty, hovězí srdce, jazyky, slepice, kuřata, vepřové pacičky, vnitřnosti (játra, žaludky, ledviny), zvěřinu, ryby, rybičky, kosti, sádlo, mléko, tvaroh, jogurty, vejce, tvrdý sýr, olivový a slunečnicový olej a veškerou zeleninu (nejčastěji mrkev a Mochovskou směs). K tomu všechno ovoce, které jíme my. Na ovoce a zeleninu jsme je učili odmalička, protože jsem nejstarší jezevčici, když byla malá, žádné ovoce ani zeleninu nedávala a nechtěla ji nikdy. Když jsem jí v rámci nějaké rekonvalescence chtěla zvýšit přísun vitamínů, musela jsem jí dávat prášky, protože je v přírodním stavu prostě nežrala, a tomuto problému jsem se chtěla vyhnout.

Náš jídelníček, který je sestaven na 14 dní.
Po zvěřina chleba
Út zvěřina chleba
St zvěřina + slun. olej vločky přelité
Čt vnitřnosti + česnek rýže
slepice syr. + vejce rýže
So sulc + ryby vločky vařené
Ne kuřecí krky syr. + droždí vločky vařené
Po vnitřnosti těstoviny + oliv. olej
Út slepice syr. + rybičky těstoviny + oliv. olej
St srdce / jazyky chleba
Čt kuřecí + syr. vejce vločky přelité
pacička syr. rýže
So vnitřnosti + droždí rýže
Ne mléčné vločky v mléce